Методична скарбничка вчителя Трикашної Н.С.


 Урок-тренінг біологія 9 клас


Тема.  Вплив емоцій  на    здоров’я людини.


Мета: вчити учнів виражати свої емоції, керувати ними, ділити емоції на       позитивні й негативні, розуміти значення емоцій для здоров’я . Розвивати навички свідомо впливати на свій емоційний стан. Виховувати турботливе ставлення до свого здоров׳я та здоров׳я інших.

Обладнання та матеріали: мультимедійний проектор, "скарбничка", ватмани , маркери, клей, різноманітні вирізки з журналів,  журнали, ножиці, намальовані на ватманах силуети обличчя,  надувні кульки, картки з написаними емоціями, заздалегідь записана релаксаційна музика.

Хід роботи
І.Організаційний момент.
Разом з класом встановлюються правила в класі при проведенні тренінга.
Учнями записуються на дошці правила.

Орієнтовні правила роботи групи під час тренінгу:
     -    бути активним;
-         брати участь у виконанні вправ і завдань добровільно;
-         говорити від свого імені, висловлювати власні думки;
-         один говорить - усі слухають;
-         обговорювати дію, а не особу;
     -   бути толерантним.

Вправа «Привітання»
Учні стають у коло. За годинниковою стрілкою, починаючи з вчителя, висловлюють свої вітання, називають імена та на першу літеру свого імені вигадують собі характеристику.Далі передають імпульс  натисканням на праву руку сусіда. Вправа завершена, коли імпульс дійде до вчителя.
Далі вчитель повідомляє мету заняття та свої сподівання.

 (Поділ учнів на команди за вибраною лічилкою)

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Вправа "Молекули" (5 хв.).
Мета: розвиток вміння розуміти свої емоції.
Учні рухаються в хаотичному порядку, не торкаючись один одного, без будь-якої взаємодії, уявляючи себе "молекулами" одного тіла і зосереджуючись на своїх емоціях. Учитель  дає команду продовжувати рух, але оновлює завдання. Учні повинні, зустрічаючись один з одним, на короткий час зупинитися і, дивлячись у вічі один одному, намагатися зрозуміти: "Що я відчуваю?"
  Учитель  пропонує невербально проявляти певні емоції: посміхатися одне одному; сердитися; підозрювати; ображатися; вихвалятися; боятися; дивуватися; пустувати; заздрити; ненавидіти; жаліти; радіти тощо.
У будь-який момент учитель  може "перетворити" учасників на "каміння". Це означає, що після того як вчитель  вимовив: "Камінь!", учасники групи повинні завмерти на місці, зосереджуючись на своїх актуальних внутрішніх відчуттях, емоціях. Після команди вчителя: "Рух!", учасники продовжують рухатися. 
Проводимо обговорення, обмін почуттями, враженнями:
— Чи вдалося зрозуміти свої емоції?
— Як змінювався ваш внутрішній стан, коли виражали мімікою різні емоції?
— Що відбувалось із відчуттями, коли треба було "перетворитись на камінь"?
— Чи відчували ви емоції іншої людини? Що вразило?
— Коли було найнеприємніше? Ви можете поділитися своїми почуттями із партнером, використовуючи Я - висловлювання.
— Як в житті ви визначаєте своє відношення до іншої людини?
У спілкуванні первинне емоційне сприйняття співрозмовника багато в чому впливає на характер подальших взаємовідносин. Зазвичай неприємно відчувати на собі негативні емоції іншого.
Учні роблять висновок: якщо хтось проявляє у твою адресу негативні емоції, то це не означає, що ти поганий, але може значити, що співрозмовник незадоволений твоїми діями (вони для нього неприємні або незрозумілі). Якщо ти сам часто незадоволений чужими діями — розберись у собі: що тобі неприємно чи незрозуміло? Тривалі негативні емоції шкодять твоєму здоров'ю, заважають порозумітися із співрозмовником та породжують конфлікти. Тому краще встановити діалог про реальні причини таких емоцій та бути щирим щодо своїх почуттів.

ІІІ.Основна частина
1. Розповідь учителя. Сьогодні на уроці поговоримо про те, що таке емоції та почуття, які види емоцій можна виділити, а також про те, яку роль вони відіграють у житті людини, та навчимося регулювати свої емоції.
Емоції (від лат. еmotion – хвилювання, збудження) – це процес переживання ситуації, ставлення до інших об'єктів.
Емоції й почуття відіграють у житті людини роль внутрішніх регуляторів поведінки, вони сигналізують про те, як протікає діяльність, чи все в житті добре.
– Як ви думаєте, що у людини проявляється раніше – почуття чи емоції?
– Чим же емоції відрізняються від почуттів?
Почуття – це відображення у свідомості людини її ставлення до дійсності, що виникає при задоволенні чи незадоволенні вищих потреб.
Емоції – це прості переживання, пов'язані із задоволенням або незадоволенням органічніх потреб.
– А за якими ознаками можна здогадатися, які емоції відчувають інші, в тому числі незнайомі люди (бажаючі висловлюються). Емоції інших людей можна розпізнати по їхній поведінці, яка, в свою чергу, визначається настроєм і самопочуттям.
Емоції можна виражати за допомогою рухів, міміки, жестів, інтонації
2.Вправа «Скарбничка емоцій» (групова робота)
Мета: вчити учнів розуміти емоції інших людей.
– Погляньте, у мене є скарбничка . Зараз спробуємо вгадати емоції один одного.
Ви по черзі  виберіть картку, на якій написана та чи інша емоція і спробуйте зобразити емоцію, яка вам дісталась без слів. Решта повинні вгадати, що це за емоція.
– Наведіть приклади позитивних і негативних емоцій.
– Розглянемо, як впливають на здоров'я позитивні емоції.
Позитивні емоції сприяють внутрішній психологічній гармонії (врівноваженості як приємному для людини стану). Сприяють довголіттю. Знижують ризик серцево-судинних захворювань.

Виготовлення колажжу « Настрій»
Матеріали для кожної команди готуються заздалегідь : різноманітні вирізки з журналів, ватмани, маркери, клей.
Учні розподіляються на три групи (за допомогою лічилки).
Групам даються  завдання «Щоб покращіти настрій я вам раджу...»
Після закінченняроботи над складанням  коллажу, кожна команда робить презентацію своєї роботи.

3. Вправа «Кулька»
Мета: познайомити учнів з одним із способів подолання негативного настрою.
– Пропоную ще один метод подолання поганого настрою. Надуваючи кульку, уявіть, що всі неприємності, які з вами траплялися, ви поміщаєте в кульку. А тепер нам потрібно позбутися негативу, проколовши кульку. Таким чином, можна покращити настрій.


VI. Підсумок.
Вправа «Маска»
Мета: удосконалити знання учнів про емоційні стани. Навчити працювати в команді.
У кожній групі є силует обличчя та журнали. Вам потрібно передати емоційний стан на обличчі з допомогою вирізаних із журналів губ, очей, брів та представити класові.
Заключне слово вчителя. Для того, щоб сила думки «працювала на вас», потрібно розвивати позитивне ставлення до життя. У вас повинен переважати внутрішній психологічний настрій на успіх.
        Ось лише кілька порад, які допоможуть розвинути силу вашого позитивного мислення:
1) завжди використовуйте тільки позитивні слова і в думках, і під час розмови, наприклад: “я можу”, “я здатний”, “це можливо”, “я зможу це зробити”;
2) пропускайте у свою підсвідомість тільки відчуття сили, щастя та успіху;
3) ігноруйте негативні думки, замінюючи їх оптимістичними;
4) перш, ніж почати будь-яку справу, чітко передбачайте у своїй свідомості її успішний результат;
5) щоденно читайте щось натхненне та життєствердне;
6) більше посміхайтеся, це допоможе мислити позитивно;
7) дивіться фільми, які допомагають відчувати себе щасливим;
8) скоротіть час перегляду новин і читання газет, де йдеться про негативні явища;
9) асоціюйте себе з людьми, які мислять позитивно;
10) завжди сидіть і ходіть з прямою спиною, це зміцнить впевненість у собі і наповнить внутрішньою силою.
Керуючись запропонованими порадами, ви привчите свій розум думати позитивно і ігнорувати будь-який негатив.
Продовжуйте тренувати мозок на формування позитивного мислення. Це може зайняти деякий час, але в результаті у вас виробиться звичка мислити позитивно.
Учитель читає вірш, у цей час звучить релаксаційна музика.



Література
1.Савич Ж.В., Сивогракові З.А., Петрик О.М.та ін. Вирішувати нам – відповідати нам.Методичні рекомендації з проведення тренінг-курсу підлітками-інструкторами:
2. Бех І. В. Виховання особистості: У 2 кн. — К. : Либідь, 2003. — 276 с
3. Дуткевич Т.В. Загальна психологія: (Конспект лекцій): навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Кам'янець-Подільський держ. педагогічний ун-т. Кафедра психології. — Кам'янець-Подільський, 2002. — 96 с.
4. Изард К.Е. Психология эмоций. — СПб. : Питер, 2000.
5. Малімон Л.Я. До проблеми діагностики емоційності як властивості особистості // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. — №7. – С. 59–65.
6. Малімон Л.Я. Теоретико-методологічні аспекти вивчення емоційності особистості // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Наук.-метод. ж-л Інституту педагогіки та психології професійної освіти АПН України. – К., 2002. – Вип. 4. – С. 125–132.
7 Якобсон П.М. Проблема психологии эмоций. // Психологическая наука в СССР. — М., 1960 — Т. 2.
8. Якобсон П. М. Общение людей как социально-психологическая проблема. — М., 1973. — 32 с.
9.Колесник Альбіна Анатоліївна .Корекційно-розвивальні заняття для підлітків.  2007 р.- 57 с.






Урок-гра в 8 класі на тему «Тип Молюски»


Мета уроку : узагальнити і розширити отримані знання   про  представників  типу     

                      « Молюски»,   закріпити отримані знання в ігровій формі .


Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація « Світ молюсків » 

                        малюнки,  фотографії, таблиці   з зображенням молюсків,
                        раковини молюсків, мікрофон, вирізані із папіру смайлики, роздруковані
                        завдання на аркушах.

.

                                             Хід уроку.


І. Організаційний етап.



Учитель. Сьогодні у нас з вами попереду дуже цікавий   урок! Ми разом з вами  узагальнимо та повторимо всі отримані вами знання про молюсків. Урок наш з вами дуже незвичайний - у формі гри.

ІІ. Розминка. Гра мікрофон.

Учні по черзі передають мікрофон та  називають представників Типу Молюски . Той, хто називає назву, отримує смайлик.


ІІІ. Актуалізація опорних знань. Клас ділиться на команди    (за допомогою лічилки). Команди обирають самостійно  капітанов.



Розповідь вчителя. 
Тип Молюски об'єднує близько 230 тис. видів. Молюски живуть у морях, прісних водах і на суші. Деякі види пристосувалися до паразитизму. Зовнішній вигляд цих тварин дивно різноманітний. Довжина тіла маленьких молюсків становить 1 мм, а великі представники досягають 20 м в довжину. Тіло молюсків складається з голови, тулуба та ноги. На голові розташовані рот і органи чуття. У тулубі знаходяться внутрішні органи. Нога служить органом руху. Тіло молюсків вкрите шкірною складкою - мантією. У більшості молюсків мантія зовні виділяє вапняну раковину.

У типі Молюски виділяють кілька класів. Серед них: Брюхоногії, Двостулкові, Головоногі молюски.

Основні відомості про зовнішню і внутрішню будови молюсків, їх розмноження, значення в природі та житті людини ми вивчили на минулих уроках. На цьому уроці наше завдання - повторити і розширити отримані вами знання.


Одночасно демонструється презентація « Світ молюсків».

Учитель. Отже, починаємо гру!


Завдання №1.
Кожної команді надається лист з судженнями, де пропонується
вирішити завдання та  виписати  номери правильних суджень.

Текст :
Молюски живуть різних водоймах і на суші.
Раковина молюсків складається в основному з рогоподібної  речовини.
Всі молюски мають двостулкову або спіральну раковину.
Раковина служить захистом м'якому тілу молюсків.
Тіло молюсків вкрите зовні шкірною складкою - мантією.
Між раковиною і мантією молюска утворюється мантійна порожнина.
Тіло прудовиків, беззубок і кальмарів складається з мускулистої ноги, тулуба і голови зі щупальцями.
Більшість молюсків ведуть малорухливий спосіб життя.
Кальмари, каракатиці та восьминоги ведуть рухливий спосіб життя і пересуваються реактивним способом.
Всі молюски - рослиноїдні тварини.
Прудовики харчуються водоростями, зскрібаючи їх м'які частини за допомогою терки.
Кальмари, восьминоги - хижаки. Вони харчуються крабами, рибою та іншими водними тваринами.
Прудовик дихає розчиненим у воді киснем за допомогою жабер.
Кровоносна система молюсків замкнута. Вона складається з серця і судин.
Прудовики і котушки - роздільностатеві тварини.
Запліднення яєць у беззубок відбувається в мантійній порожнини молюска.
Беззубки і перлівниця - роздільностатеві тварини.
Водні равлики у водоймах мають велике значення як фільтратори води.


Листочки здаються жюрі (заздалегідь підготовленим учням старших класів, які допомогають учителю).
Вчитель озвучує правильні відповіді, жюрі записує   результат на дошці.

Завдання № 2

Вчитель роздає кожній команді заздалегідь підготовлені листочки, де необхідно закінчити речення.

  Доповніть загальну характеристику типу Молюски, вставляючи пропущені слова.

Багатоклітинні, несегментовані тварини. У більшості молюсків зовні тіло захищене …………………….. Тіло складається з відділів ………… З боків тулуб оточений складкою шкіри …………………., між нею і тілом є проміжок – ……………………………… порожнина. Травна система починається ………………………………….., а закінчується ………………… Кровоносна система ……………………… типу, серце поділене на …………… . Органами виділення слугують ………………….  Нервова система …....типу.


Після виконання завдання листочки здаються жюрі. Вчитель розбирає з учнями  виконане завдання, отримані командами бали виставляються на дошці.


Завдання № 3.
Командам роздаються листочки з завданням.
Ви маєте колонку з назвами систем органів,  ваше завдання дописати,

які саме функції виконують пропановані  системи органів. Час обмежений.

Нервова система                                                     
Кровоносна система
Травна система
Дихальна система
Видільна система
Статева система


Після виконання завдання листочки здаються жюрі. Вчитель розбирає з учнями  виконане завдання, отримані командами, та виставляються на дошці.


ІV. Підраховуються результати.

До результатів команд додаються  індивідуальні результати розминки (смайлики). Підраховуються результати . 
Учні отримують оцінки.


V.  Домашнє завдання: повторити тему -  Тип Молюски.

             




                                       

Немає коментарів:

Дописати коментар